Instytut energetyki odnawailnej

Menu Główne

Newsletter


Ankieta

Oceń funkcjonalność programu kolektorek
 

Baza danych kolektorów

   

                  Już w sklepie!

Raport i baza urządzeń

          

                    Już w sklepie!

Studia podyplomowe OZE

Jaka przyszłość dla fotowoltaiki? Konferencja „Fotowoltaika dla każdego” 2017 podczas targów Greenpower w Poznaniu

Wg raportu IEO „Rynek fotowoltaiki w Polsce’2017” , mimo prawie dwukrotnego wzrostu mocy instalacji fotowoltaicznych w Polsce w 2016 r.,  sektor energetyki cały czas musi walczyć o umocnienie pozycji na rynku.


Wydarzenie rozpoczęło przemówienie prezes firmy Abrys (organizatora seminarium razem z redakcją czasopisma „Czysta Energia) Magdaleny Dutki. Podkreślała ona, że fotowoltaika cały czas pozostaje bardzo ważnym elementem rynku odnawialnych źródeł energii, stąd potrzeba fachowej wiedzy na ten temat. Seminarium poprowadziła redaktor prowadząca czasopisma „Czysta Energia” Magdalena Lipiecka.

Andrzej Kaźmierski z Ministerstwa Energii opisał  kierunki rozwoju dla sektora energetyki odnawialnej planowane przez resort, w tym także w kwestii wsparcia dla prosumentów. Ministerstwo energii dostrzega rozwój sektora fotowoltaicznego w kraju, który podwoił produkowaną moc w 2016 r. Aby odpowiedzieć na tę tendencję, planowane jest m.in. zwiększenie limitów mocy dla mikroinstalacji – z 40 do 50 kW oraz dla małych instalacji (z 200 do 500 MW). Istotnym elementem w strukturze OZE mają być także autoproducenci, którzy będą mogli skorzystać m.in. z zachęt administracyjnych.

Na temat perspektyw branży fotowoltaicznej mówił także Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, który również podkreślał potrzebę urynkowienia sektora. Mimo prawie dwukrotnego wzrostu mocy zainstalowanej z fotowoltaiki w Polsce, technologia PV  nadal ma ogromny lokalny potencjał do rozwoju, szczególnie w porównaniu z innymi dostępnymi źródłami energii. Sektor rozwija się znacznie wolniej w stosunku do możliwości i potrzeb. Najwięcej inwestycji działa w województwach podkarpackim, śląskim i kujawsko-pomorskim. –Fotowoltaika „ruszyła” tam, gdzie nie najlepiej rozwijała się energetyka wiatrowa – zauważył Grzegorz Wiśniewski. Wynika to przede wszystkim z problemów z przyłączeniem do sieci oraz regionalnych polityk dofinansowania. Prezes IEO przedstwił również zachęty ekonomiczne dla instalacji fotowoltaicznych w Polsce, zauważając, że technologia jest obecnie opłacalna tylko w bardzo konkretnych przypadkach. – Fotowoltaika nie jest dla każdego. Trzeba wybierać miejsca, gdzie może się ona opłacać – podkreślił.

Pełna treść artykułu jest dostępna na stronie Portalu Komunalnego

 

Logowanie

 

  Panel Producenta

logowanie do panelu producenta

 Baza sprzętu solarnego - online

Zobacz jak prostym i wygodnym narzędziem promocji sprzętu solarnego jest Panel Producenta  

Demo panelu producenta 

Panel producenta demo

  

       Dodaj inwestycję OZE do mapy!

         Kontakt: repowermap@ieo.pl

odwiedziło nas

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
Ankieta użytkownika